Prawidłowa pielęgnacja włosów ma decydujący wpływ na ich wygląd i kondycję. Nawet jeśli natura obdarzyła nas gęstą, lśniąca czupryna, to jeśli nie będziemy i nią odpowiednio dbać, prędzej czy później włosy stracą swój atrakcyjny wygląd. Co zatem robić, by nasza fryzura zawsze wyglądała imponująco?
Błąd nr 1
Podstawowym błędem popełnianym przez większość osób jest mycie włosów w zbyt gorącej lub zbyt zimnej wodzie. Zbyt wysoka temperatura wody naraża włosy na zmatowienie, ponieważ przyczynia się do rozszerzania i niszczenia łodygo włosa. Jakby tego było mało, gorąca woda pobudza do pracy gruczoły łojowe, odpowiedzialne za wydzielanie sebum. Tym samy włosy szybciej tracą świeżość i silniej się przetłuszczają. Również niska temperatura wody nie sprzyja prawidłowej pielęgnacji. Podczas zimnego prysznica łuski włosów w ogóle się nie otwierają, przez co wartościowe składniki zawarte w kosmetykach nie mają szans, by dostać się do ich wnętrza. Najbardziej optymalne jest spłukiwanie włosów letnią wodą. Dla jeszcze lepszych efektów mycia i pielęgnacji, przed myciem należy włosy rozczesać.
Błąd nr 2
Mycie włosów wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać, ponieważ także zbyt częste bądź za rzadkie wykonywanie tego zabiegu nie sprzyja prawidłowej pielęgnacji.
Oczywiście nie istnieje żadna uniwersalna rada dotycząca tego, jak często powinno się myć włosy. Zazwyczaj jednak nie wymagają one tego, by robić to każdego dnia. Przy włosach mocno się przetłuszczających ta pielęgnacja będzie częstsza, ale warto stosować w takim przypadku kosmetyki o lekkiej formule.
Jeśli myjemy włosy zbyt rzadko, to nie tylko wyglądają one nieestetycznie i nieświeżo, ale też narażamy skórę głowy na różnego rodzaju podrażnienia i choroby, powodowane przez działanie sebum i zanieczyszczeń gromadzących się tak na włosach, jak i skórze głowy.
Błąd nr 3
Bardzo duże znaczenie w pielęgnacji włosów mają odpowiednio dobrane kosmetyki. Podczas ich zakupu powinniśmy kierować się nie rekomendacjami przyjaciół czy rodziny, ale kondycją i stanem naszych włosów. To, co świetnie sprawdza się u przyjaciółki o gęstych, długich włosach, niekoniecznie sprawdzi się w naszym wypadku, jeśli mamy włosy raczej delikatne i cienkie.
Generalna zasada dotycząca doboru kosmetyków mówi o tym, by kierować się ich naturalnym składem i obecnością witamin oraz składników odżywczych, które dobrze przysłużą się naszym włosom. Jak tylko możemy, unikajmy tych szamponów i odżywek, do których dodaje się sztuczne detergenty i konserwanty.
Ważne jest stosowanie kompleksowej pielęgnacji, czyli szamponu i odżywki. Maski odżywcze, lekkie mgiełki, odżywki bez spłukiwania – wybór właściwego preparatu także uzależnijmy od indywidualnych potrzeb naszej czupryny. Nie nakładajmy odżywki przy skórze głowy, a jedynie na włosach. W ten sposób unikniemy podrażnień.
Naszym włosom mogą szkodzić także zbyt intensywne rozczesywanie, suszenie zbyt gorącym strumieniem powietrza i nadużywanie urządzeń oraz kosmetyków do stylizacji. Zawsze, jeśli jest to możliwe, pozwalajmy włosom suszyć się i układać naturalnie. Z pewnością się nam za to odwdzięczą.